View All News Items



GAABESU Elected Members for 2017-19 - Saturday, November 11, 2017 at 22:02


DECLARATION OF RESULT OF THE ELECTION FOR MEMBERS OF THE EXECUTIVE COMMITTEE OF GAABESU FOR THE PERIOD 2017-2019


Election for Members of the Executive Committee of GAABESU for the period 2017-2019 was conducted as per relevant Sub-Clauses under Clause 5.0 of the Regulations of the Association by the three-member Election Commission comprising 1) Shri Amitabha Ghoshal (Civil 1957), Chairman,  2) Shri Syama Prasad Datta (Civil 1967), Member and 3) Prof Netai Chandra Dey (Mining 1986), Member.


Election was conducted with utmost care and secrecy and following 27 (twenty seven) members stand elected.


  


Sl. No.

Elected Candidate

Name/ Memb. No./ Batch

Address/ Tel./ E-mail

Proposed By

Remarks

 01.

Arun K Deb

L/06/CE/D0023

Civil - 1957

100 Towbridge Lane, Downington PA 19335 USA

(T) +1 610-363-6281

arundeb@msn.com

Biman Ghosh

L/06/MET/G0056

ELECTED

02.

Achyut Ghosh

L/06/ME/G0024

Mechanical - 1961

BC 252 Salt Lake, Kolkata 700064

(M) +91 9836573143

ghosh.achyut@gmail.com

Dipta Sundar Mallick

L/010/ME/M00151

ELECTED

03.

Prabir K Neogi

L/06/CE/N0017

Civil - 1962

1869 Stone Henge Crecsent; Ottawa; Ontario, Canada K1B 4N7

(T) 1-613-746-2329

pkn.prabirneogi@gmail.com

Jyoti R Sengupta

L/06/CE/S0041

ELECTED

04.

Dibakar Ghosh

L/015/CE/G00290

Civil - 1968

AL 153 Salt Lake, Kolkata 700091

(M) 9831320568

dibakarghosh800@gmail.com

Subodh Kumar Nandy

L/012/CE/N0055

ELECTED

05.

Nihar Biswas

L/06/CE/B0060

Civil -1970

3651 Inglewood Avenue, Windsor, Ontario, N9E 4P3, Canada

(M) +1 519 969 1789

biswas@uwindsor.ca

Prabir K Neogi

L/06/CE/N0017

ELECTED

06.

Tapas K Som

L/07/ME/S0080

Mechanical -1971

18031 Wheat ridge Drive, Germantown, MD 20874, USA

(T) +1 301-916-2861

tsom@us.ibm.com

Biman Ghosh

L/06/MET/G0056

ELECTED

07.

Dipta Sundar Mallick

L/010/ME/M00151

Mechanical - 1974

IB 4/1 Salt Lake Sector III, Kolkata 700106

(T) 033-23350207

dsmallick@in.dclgroup.com

Prosenjit Chakraborty

L/07/EE/C0080

ELECTED

08.

Arabinda Roy

L/07/ETC/R0054

ETC - 1976

Flat No. A/2 Mili Apartment, 3 B Garden Road, Howrah 711103

(M) 9434313049

oruroy@yahoo.co.in

Prasid Syam

L/013/EE/S00399

ELECTED

09.

Anjana Ganguly Roy

L/06/ETC/G0066

ETC - 1977

Flat 801 Fortune Heritage, Plot No. 71 30th Road, Bandara West, Mumbai 400050

(T) 022-26429465

anjanagr@hotmail.com

Manas Kumar Samanta

L/07/ME/S0088

ELECTED

10.

Tanmoy Das

L/011/ME/D00301

Mechanical - 1979

Flat S/2 229/3 APC Road, Kolkata 700004

(M) 8902495412

alokatanmoy@gmail.com

Ramanath Datta

L/011/ETC/D00297

 

 

ELECTED

11.

Sitansu S Ghosh

L/016/ME/G00310

Mechanical - 1980

Arupara, P.O. GoIP Colony, Howrah 711112

(T) 033 2284 6209

Sitansughosh1958@gmail.com

Subhashish Majumdar

L/013/ME/M00358

ELECTED

12.

Saumitra Sinha

L/09/MET/S00143

Metallurgy - 1981

9218 135th Place NE, Redmond, WA 98052

(T) (425) 442-0370

sinha@pugetsound.net

Ranjit Ganguly

L/010/EE/G00155

ELECTED

13.

Indranath Sinha

L/09/MIN/S00137

Mining - 1982

Dept. of Mining Engg. IIEST, Shibpur

(M) 9432135481

Indranath.sinha@gmail.com

Asim Deb

L/06/ETC/D0035

 

ELECTED

14.

Prasanta Kumar Ghosh

L/07/CE/G0077

Civil - 1983

1A/5B Surah Cross Lane, Beliaghata, Kolkata 700010

(T) 033-2353-7333

geocon.geocon@gmail.com

Chandi P Khanra

L/013/CE/K00117

ELECTED

15.

Banibrata Mandal

L/06/CE/M0032

Civil - 1984

D1/100 First Floor Janakpuri New Delhi 110058

(M) 9873337046

bratabani@hotmail.com

Sandip K Sadhukhan

L/06/MIN/S0068

ELECTED

16.

Prasid Syam

L/013/EE/S00399

Electrical - 1984

Block-1 Flat A3 49 LNT Road, Howrah 711103

(M) 9836893676

prasidsyam@gmail.com

Parthaprotim Chattopadhyay

L/05/MET/C001

ELECTED

17.

Somnath Sinha Ray

L/06/ARCH/S0032

Architecture - 1987

H-1 First Floor Dinanta Apartment, 38 College Road, Howrah 711103

(M) 9874719719

somnath.sinharay@rjbarchitects.com, somnath.sinharay@gmail.com

Prosenjit Chakraborty

L/07/EE/C0080

ELECTED

18.

Dhiman Saha

L/014/CE/S00417

Civil - 1988

Banamalipur (Near Kalimandir, Nabin Sangha) Barasat, Kolkata 700124

(M) 9830752852

Dhimansaha2011@gmail.com

Somenath Ghosh

L/014/CE/G00256

ELECTED

19.

Sushanta Sinha

L/017/ETC/S00484

ETC - 1988

1050/1 Survey Park, Bengal Ambuja Flat No. UV-36-01A, P.O. Santoshpur, Kolkata 700075

(M) 9830551724

sinhasu@yahoo.com

Bidyut Kumar Majumdar

L/017/CE/M00552

ELECTED

20.

Pradip Kumar Bandyopadhyay

L/06/ME/B0074

Mechanical - 1988

M-125 Ridgewood Estate, DLF City, Phase-IV Gurgaon, Haryana-122002

(M) 9717395278

pkbggn@gmail.com

Banibrata Mandal

L/06/CE/M0032

ELECTED

21.

Amitava Roy

L/06/ARCH/R0003

Architecture - 1990

Flat 5F, Geetanjali, Merlin Estate, 62 D.H. Road, Kolkata 700008

(M) 9830007654

r.amitava@gmail.com

Keya Mitra

L/05/ARCH/M001

ELECTED

22.

Pratik Dutta                             L/06/MIN/D0049                          Mining 1990

L-201, Mayfair Residency, 823 Madurdaha, Kolkata 700107

(M) 983000883

Dutta.pratik@gmail.com

Sampa Pramanik                          L/07/EE/P0023

ELECTED

23.

Sandip K Sadhukhan

L/06/MIN/S0068

Mining - 1992

D-3-1004 Tulip Petals, Sector-89, Gurgaon

(M) 9971055266, sandiphw@hotmail.com

Pradip Kumar Bandyopadhyay

L/06/ME/B0074

ELECTED

24..

Amitabha Das

L/015/EE/D00428

Electrical - 1997

17 Seletar Road, 04-16 Seletar Park Residence, Singapore 807019

(T) +65 9634 1234

dasamitabha@yahoo.com

Debjit De

L/015/ME/D00420

ELECTED

25.

Chandrajit Banerjee

L/017/ME/B00482

Mechanical - 1998

Flat No. A-7 Block A Dafodil Apartment, 334/1 Jessore Road, Kolkata 700089

(M) +91-9830250478

chandrajitb@gmail.com

Dhrubajyoti Guha

L/07/ME/G0079

ELECTED

26.

Sandeep Chatterjee

L/06/ME/C0049

Mechanical -1998

Minakshi Housing Complex, Block F Flat No.6, Teghoria, Kolkata 700059

(M) 9052441916

Sandy.chatterjee@gmail.com

Swapan Saha

L/07/EE/S0014

ELECTED

27.

Shreayan Nandy

L/013/MET/N0062

Metallurgy - 2012

717/1 Laskarhat, 4 Purbasree Pally, Picnic Garden, Kolkata 700039

(T) 033 2345 0523

shreayan.besu.met@gmail.com

Koustav Biswas

L/07/ME/B00129

ELECTED


 


 

(Netai Ch. Dey), Member                                    

(Syama Prasad Datta), Member               

 (Amitabha Ghoshal), Chairman

Election Commission for Conducting Election of the Executive Committee of GAABESU, 2017-2019

Office Bearers

President:   Sri Achyut Ghosh, 1961 ME
Working President:   Sri Pratik Dutta, 1990 Min E
Vice President:   Smt. Anjana Ganguly Roy, 1977 E&TC
Secretary:   Sri Somnath SinhaRoy, 1987 Arch
Treasurer:   Sri Aurobinda Roy, 1976 E&TC
Jt. Secretary:   Sri Sushanta Sinha, 1988 E&TC


 

About Us | Privacy Policy | Terms of Services | Advertise | FAQ | Feedback | Contact Us
Copyright ©1999- 2015 www.becollege.org All rights reserved